вторник, 5 юли 2011 г.

ЕЦБ и гръцката криза


През 2011 г. Европейската централна банка (ЕЦБ) работи при условия на развиваща се криза в Р. Гърция.
Все още европейските данъкоплатци не знаят, че управленските трудности се развиват поради наличие на конкретна държавна финансова грешка на гръцко правителство, която продължава с мълчаливо съгласие на експерти на Европейския съюз и Международния валутен фонд.

Прилаганите по указания от тези експерти начини за подпомагане на гръцко правителство (стотици милиарди евро парични помощи, приватизационни програми, повишени задължения за данъкоплатци, намаление на държавни разходи и други) са непълноценни, защото запазват особено важна причина за криза в Р. Гърция.
Същите стимулират допълнително развитие на стопански диспропорции и криза.

Животът доказва, при запазване на държавната финансова грешка – съответните държавни власти (в т. ч. и правителство) колкото повече работят – толкова по-лоши резултати получават.
При криза, с икономически следват и жестоки социални щети.

Днес работата на ЕЦБ е затруднена, защото при продължаване в Европа на „Грешката на Джон Лоу”, ЕЦБ няма възможност за полезно решение за успешно преодоляване на криза.
ЕЦБ е жертва на непълноценно държавно финансово управление, което продължава при европейски страни.

При запазване на тази обстановка – за ЕЦБ няма полезно поведение.
Каквото и да направи ръководството на ЕЦБ всяко европейско държавно управление (дори при временен икономически ръст и/или бюджетен излишък) се проваля, защото се проявяват стопански диспропорции и (за достатъчно време) започва криза, която е резултат от въздействие на представената държавна финансова неразвитост.

При примамка завишена полезност на „Незлатни", спрямо „Златни пари”, държавните власти на европейските държави са попаднали в "Капана на парите”.
Наличието на тази клопка е поради липса на съответстващо на качества на „Незлатни пари” подобрено държавно финансово управление.
Участниците в стопанския живот, в т. ч. и министри също са жертви в „Капана на парите”.

Представената катастрофална управленска уловка може да се неутрализира чрез противодействие с „Модел Ресурси М” срещу стопанска криза.


Иван Митев – икономист

Няма коментари:

Публикуване на коментар