понеделник, 25 юли 2011 г.

Разбираема гръцка трагедия


На 25 юли 2011 г. Международната рейтингова агенция Мудис (Moody's) понижи оценката си за дългосрочния дълг на Гърция - от Саа1 на Са.
Така от обявяването й във фалит вече я дели една степен.

Гръцката трагедия е разбираема, защото рейтингът на Гърция пада, при реална възможност до 24 часа време - след усъвършенстване с "Модел Ресурси М" на гръцко държавно финансово управление - трудностите за обслужване на дълга в Р. Гърция да се овладеят за полезно разрешаване.

Контрастът е известен:

От една страна: При сегашните стопански условия с налична държавна финансова грешка в Европа мисията за спасение от криза на Р. Гърция е невъзможна.

Самите европейски ръководители, в т. ч. министрите в гръцкото правителство прилагат грешно държавно финансово управление, което подсигурява развитие на стопанска криза.

При най-новите приети от Европейския съюз мерки се запазва причината за кризата, което означава – очакване на допълнително развитие на стопанска криза в Р. Гърция и нови болезнени щети за участници в стопански живот.

От друга: Не се знае какво мислят експертите на Европейския съюз за гръцката стопанска криза, но същата е ясна проява на "детска болест на пазарна икономика" и лесно може да бъде неутрализирана, чрез премахване причината за нейно развитие.

На гръцкото правителство е необходимо да се помогне, тъй като пред него има две възможности:

Първа: При запазване на сегашната държавна финансова „Грешка на Джон Лоу” е невъзможно пълноценно обществено развитие и (подобно на предходни) правителството на г-н  Георгиос А. Папандреу е с подсигурен управленски провал.

Главното влияние на представения управленски недъг е ненужно завишени държавни разходи и ограничени бюджетни приходи.

При условия на продължено свое непълноценно държавно финансово управление – правителството страда от собственото си поведение и колкото повече работи – толкова по-лоши управленски резултати постига.

При тази ситуация, стопанската криза запазва своя потенциал и продължава да оказва лошо влияния на живота в гръцката държава.


Втора: Гръцкото правителство може успешно да премахне развитие на криза чрез прилагане на „Съпътстващо противодействие с "Модел Ресурси М" срещу стопанска криза.

Първичните ефекти от прекратяване на държавната финансова „Грешка на Джон Лоу” е намаление на ненужни правителствени разходи и наличие на нови пазарни бюджетни приходи.

Придружаващи полезности са отстраняване на разкрита особено важна причина за криза през 2011 г. и осигуряване на полезни пазарни условия за развитие на стопански процеси в Р. Гърция.

Реалността на възможност №1 е доказана в практиката.

За осъществяване на №2 е необходимо гръцкото Министерство на финансите да подобри с  „Модел Ресурси М” собственото си държавно финансово управление.


Иван Митев – икономист

Няма коментари:

Публикуване на коментар