вторник, 12 юли 2011 г.

За неизпълнените задължения


През лятото на 2011 г. финансовата обстановка в Гърция не води към подобрение, след като стана ясно, че бюджетният дефицит на гръцката държава се увеличава, както и че не се покриват целите, заложени от ЕС и МВФ.

Разкритите в „Дневник” официални данни на гръцкото правителство показват, че показателят за първото полугодие е 12.78 млрд. евро, което е доста над целта от 10.37 млрд. евро.
Не са изпълнени прогнозите за приходите и разходите.
Държавният дълг на Р. Гърция е около 350 млрд. евро, или 160% спрямо брутния вътрешен продукт.

Сега в Р. Гърция има особено важен управленски проблем – наличие на конкретна държавна финансова грешка, поради която се подсигурява развитие на диспропорции и криза, и винаги съответни правителства достигат осигурен политически провал.

При условия на продължено непълноценно държавно финансово управление – всяко правителство страда от собствено поведение и колкото повече работи – толкова по-лоши управленски резултати постига.

Не е налична политическа сила (от управляващи и/или от опозиция), която да е признала наличността на представения кардинален държавен финансов проблем.

Поради тази причина – които и да са поредни нови управляващи – те са с подсигурен свой провал.

Същността на разкритата непълноценност в гръцкото финансово управление е ползване на „Незлатно евро”, при запазен начин на държавно финансово управление от време със „Златни пари”.

При тези стопански условия рискът е завишен, застрашено е съществуване на гръцките търговски банки и те за свое спасение воюват за възможно оцеляване.

Банките, кредитополучателите и останалите участници в стопанския живот, в т. ч. и министрите от управляващо правителство на г-н Георгиос А. Папандреу са жертви в „Капана на парите”.

В днешната кризисна стопанска ситуация в Р. Гърция има полезно решение.

За пълноценно обществено развитие при условия на „Незлатни пари” е необходимо прилагане на „Съпътстващо противодействие с "Модел Ресурси М" срещу стопанска криза”.

Първичните ефекти от унищожаване на сегашната държавна финансова „Грешка на Джон Лоу” в гръцката държава е намаление на ненужни правителствени разходи и наличие на нови пазарни бюджетни приходи.

Придружаващ ефект е отстраняване на разкрита особено важна причина за криза през 2011 г. и осигуряване на полезни пазарни условия за развитие на стопански процеси в гръцката държава.


Иван Митев - икономист

Няма коментари:

Публикуване на коментар