четвъртък, 7 юли 2011 г.

Завишена опасност за развитие на криза



Решението за повишение на основна лихва на Европейска централна банка (ЕЦБ) с 25 пункта до 1.5% предизвика дискусии.
Свидетели сме как специалисти пишат за принципно вярно въздействие на основна лихва при развитие на криза в Р. Гърция, но при своите преценки приемат за причина „продължили ниски лихви на ЕЦБ”, което в действителност е последица, явяваща се при (латентен, невидим за обществеността) по-ранен етап на криза.

За успешно преодоляване на опасността от стопанска криза в Р. Гърция (и в другите държави) е необходима диагностика на истинска първоначална причина, а не нейна последица да се обявява за такава.

Действителната причина за стопанска криза в Р. Гърция е ненужното продължаване на стария (от времето със "Златни пари") начин на държавно финансово управление при нови условия с "Незлатно евро", защото при тази ситуация се развиват икономически, социални и други диспропорции и винаги се достига до стопанска криза.

При наличие на представената гръцка държавна финансова грешка – основната лихва на ЕЦБ е с роля на катализатор (при увеличен ОЛП) за скоро или (при снижен ОЛП) за повече време до криза и за нейно развитие.

Пример за влияние на завишен ОЛП:
Р. България 1996 г.
При ОЛП на БНБ:
-        1 февруари – от 34 на 42 %;
-        6 март – 49 %;
-        25 април – 67 %;
-        9 май – 108 %;
-        23 септември – 300 % - с бързина се появи криза.

Управленският подход за временно спасение от криза чрез влияние към минимална основна лихва за първи път бе приложен в Япония през 90-те години на миналия век и сега е наличен в много държави по света с цел съответни ръководства на ЦБ на помогнат за отлагане стихийно развитие на криза.

Влиянието с по-ниска основна лихва на ЕЦБ временно забавя кризисните процеси в Р. Гърция, но носи прибавени бъдещи щети за участници в нейния стопански живот.

Никому не е полезно неточно приемате за причина за криза действия на ЕЦБ за намаление на основна лихва, а е потребно отчитате представената действителна първична причина за стопанска криза.

При сегашната държавна финансова грешка в европейските държави – ръководството на ЕЦБ е жертва и същото каквото и да прави не може успешно да предотврати развитие на стопанска криза в Европа, защото причината за кризата е управленска грешка, която не е негова компетентност.

Полезно е да се знае, че при прекратяване на тази управленска грешка в европейските страни – ще се премахне стопанската криза.

Решението на ЕЦБ за повишение на основната лихва с 25 пункта до 1.5% завишава опасността от стихийно развитие на стопанска криза в Р. Гърция.


Иван Митев - икономист

Няма коментари:

Публикуване на коментар