вторник, 12 юли 2011 г.

Германският план е непълноценен

Обсъжданият от европейските финансови министри „Германски план за преодоляване на кризата в Р. Гърция” е непълноценен, защото запазва особено важна причина за криза в тази страна.
Същият води към допълнително развитие на стопански диспропорции и криза в Р. Гърция, което ще подсигури нови болезнени щети за участници в стопанския живот.

Сегашната криза в Р. Гърция през 2011 г. е резултат от конкретна грешка в гръцкото държавно финансово управление. Същата доскоро бе неизвестна.
Същността на тази държавна финансова неразвитост е ползване на „Незлатно евро”, при запазен начин на държавно финансово управление от време със „Златни пари”.

Тъй като първата в света замяна (от "Златни" към "Незлатни пари") е станала по конкретна инициатива - можем да означим допуснатата слабост с име на нейния автор като "Грешка на Джон Лоу".

При прекратяване на разкритата държавна финансова грешка ще се отстрани и сегашната особено важна причина за стопанска криза.

Както при наличност на досегашната държавна финансова грешка, така и след нейно прекратяване държавата Р. Гърция ще съществува.
Разликата е, че след премахване на досегашната държавна финансова грешка ще има по-пълноценно обществено развитие в Р. Гърция, защото няма да се развиват тези диспропорции, които причиняват сегашната стопанска криза.

Прилагането на нови за световната наука и практика знания за противодействие с “Модел Ресурси М” срещу стопанска криза в Р. Гърция подпомага с еднакъв потенциал нейни „бедни” и „богати” жители.

При прекратяване на „Грешка на Джон Лоу” са облагодетелствани „бедните”, защото се увеличават възможности държавата да им предостави жизнено необходима за тях социална и друг вид помощ, за да оцелеят.

При условия на продължаване на „Грешка на Джон Лоу”, „богатите” гърци са обречени жертви в съществуващия „Капан на парите”.

За нeутрализиране на това гибелно за тях качество е потребно възможно по-рано премахване на досегашна държавна управленска глупост на Джон Лоу – при нови условия с употреба на „Незлатни пари”, запазване на старият начин на държавно финансово управление от време със „Златни пари”.

При противодействие с “Модел Ресурси М” срещу стопанска криза се съдейства за запазване на потребителни качества на пари, което подпомага полезно развитие на обществения стопански живот в Р. Гърция.

Стопанската ситуация при Р. Гърция е актуална, защото при нея настъпиха падежи на дългове, преди тези при други държави.

Фалитът на Р. Гърция не е полезен, защото не спасява участници в стопанския живот от жестоки последици в стопанска криза.

На гръцкото правителство е необходимо да се помогне, тъй като има две възможности:

1) При запазване на сегашната държавна финансова „Грешка на Джон Лоу” е невъзможно пълноценно обществено развитие и (подобно на предходни) правителството на г-н Георгиос А. Папандреу е с подсигурен управленски провал.

Главното влияние на представения управленски недъг е ненужно завишени държавни разходи и ограничени бюджетни приходи.

При условия на продължено свое непълноценно държавно финансово управление – всяко правителството страда от собственото си поведение и колкото повече работи – толкова по-лоши управленски резултати постига.

При тази ситуация, стопанската криза запазва своя потенциал и ще продължи да оказва лошо влияния на живота в гръцката държава.

2) Гръцкото правителство може успешно да премахне развитие на диспропорции и криза чрез прилагане на „Съпътстващо противодействие с "Модел Ресурси М" срещу стопанска криза.
Първичните ефекти от прекратяване на държавната финансова „Грешка на Джон Лоу” е намаление на ненужни правителствени разходи и наличие на нови пазарни бюджетни приходи.

Придружаващ ефект е отстраняване на разкрита особено важна причина за криза през 2011 г. и осигуряване на полезни пазарни условия за развитие на стопански процеси в Р. Гърция.


Възможност №1 е доказана в практиката.

За №2 е необходимо гръцкото Министерство на финансите да подобри с „Модел Ресурси М” собственото си държавно финансово управление.


Иван Митев – икономист

Няма коментари:

Публикуване на коментар