събота, 16 юли 2011 г.

„Златният стандарт" при пари ще доведе вреди


При коментари за стопанска криза в Р. Гърция се представят и мнения за връщане на „Златен стандарт” при пари.
Такъв управленски подход ще доведе стопански вреди, защото
(1) "Незлатните" са по-полезни от "Златни пари".
(2) Ползването на „Незлатни” вместо „Златни пари” е обективен процес на полезно обществено развитие.
(3) Качествата на „Незлатни пари” са различни от тези на „Златни пари”.

"Незлатните пари" са по-полезни от "Златните пари", но поради различни качества на „Незлатни” спрямо „Златни пари” - за да има пълноценна закрила на техни потребителни качества е необходимо да се ползва усъвършенствано с „Модел Ресурси М” държавно финансово управление.

Досегашната световна практика на ползване на „Незлатни пари” при условия на запазен начин на държавно финансово управление от време със „Златни пари” е грешка, защото при тези условия се развиват диспропорции и криза.

Тъй като първата в света замяна (от "Златни" към "Незлатни пари") е станала по конкретна инициатива - можем да означим допуснатата слабост с име на нейния автор като "Грешка на Джон Лоу".

При съхраняване на сегашна държавна финансова „Грешка на Джон Лоу” е невъзможно пълноценно обществено развитие и е подсигурен правителствен провал в съответна държава.
Основното влияние на представения управленски недъг е ненужно завишени държавни разходи и ограничени бюджетни приходи.
При условия на продължено свое непълноценно държавно финансово управление – правителството на съответна страна страда от собствено поведение и колкото повече работи – толкова по-лоши управленски резултати постига.
При тази ситуация, кризата ще продължи да оказва лошо влияния на стопанския живот във съответна държава.

Не е полезно връщане на "Златен стандарт" при пари, защото държавата, която го въведе ще бъде обречена на по-лоши условия за стопанска развитие, спрямо тези, които ползват "Незлатни пари", т. е. в световния икономически живот ще се получи това, което стана при САЩ през 1972 г. и ги принуди да премахнат "Златния долар".
За по-полезно обществено развитие, вместо регресивни процеси с връщане на „Златен стандарт” при пари е потребно прилагане на „Съпътстващо противодействие с „Модел Ресурси М” срещу стопанска криза”.
Първичните ефекти от прекратяване на сегашна държавна финансова грешка в съответна държава чрез усъвършенствано с „Модел Ресурси М” държавно финансово управление е намаление на ненужни правителствени разходи и наличие на нови пазарни бюджетни приходи.
Полезни придружаващи влияния са отстраняване на разкрита особено важна причина за криза през 2011 г. и осигуряване на благоприятни пазарни условия за развитие на стопански процеси.


Иван Митев – икономист

Няма коментари:

Публикуване на коментар